Robotárna v Šumperku prochází rekonstrukcí, nabídne historickou expozici
13.02.2025
Denik.cz - Část bývalé robotárny v Šumperku, která za druhé světové války sloužila jako donucovací pracovna či cely gestapa, se do konce roku promění v moderní muzejní pracoviště. Začala zde první fáze rozsáhlé rekonstrukce. V objektu vznikne muzejní knihovna s depozitáři, ale i expozice mapující pohnuté osudy areálu. Rekonstrukce nevyužívaného objektu v majetku kraje vyjde na více než 80 milionů korun, sloužit bude pro potřeby Vlastivědného muzea v Šumperku.
Areál vlastní kraj, který část objektu získal v roce 2023 bezúplatně od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, další budovu s pozemkem odkoupil. Robotárna je ve správě Vlastivědného muzea Šumperk. Rekonstrukce se týká červené budovy umístěné uvnitř nádvoří.
„Vlastivědné muzeum Šumperk bude mít v novém objektu muzejní knihovnu, digitalizační pracoviště, konzervátorskou dílnu, archeologické pracoviště, konferenční a přednáškový sál, dva otevřené depozitáře a expozici mapující pohnuté osudy areálu,“ řekla ředitelka.
Podle vedoucího oddělení kultury olomouckého krajského úřadu Davida Sychry poskytne objekt také vzdělávací prostory. „V budově také vzniknou dva nové konferenční sály se zázemím, PC a audiovizuální pracovna a edukační místnost, které budou sloužit pro pořádání jak interních, tak i externích akcí či ke krátkodobým výstavám a vzdělávacím akcím,“ řekl Sychra.
"Samotná expozice se zaměří na využití areálu robotárny v kontextu historie regionu. Na základě autentických vzpomínek pamětníků bude vyprávět skutečné příběhy 20. století, které jsou spjaty s areálem robotárny a regionem,“ doplnil Sychra.
Rekonstrukce podle náměstka hejtmana Vladimíra Lichnovského potrvá do konce letošního roku. „Celkové náklady vyjdou na 84,5 milionu korun, podařilo se nám na to získat dotační prostředky přes Národní plán obnovy ve výši zhruba 45 milionů korun,“ uvedl.
Areál bývalé robotárny sloužil od roku 1889 jako zemská donucovací pracovna a v období druhé světové války ho využívalo gestapo jako vězení. V letech 2012 až 2016 objekt využíval Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje jako náhradní prostory po dobu výstavby nové požární stanice. Po jejím dokončení se část objektu bývalé robotárny stala nepotřebným majetkem a předána byla ÚZSVM, informuje úřad na svých stránkách.
Část majetku v hodnotě 4,7 milionu korun poté Úřad pro zastupování státu bezúplatně předal Olomouckému kraji, kraj poté ve stejném areálu odkoupil starou budovu a pozemkem za 5,2 milionu korun. Objekt nedaleko vlakového nádraží naposledy fungoval jako skladovací prostor, část již sloužila muzeu pro potřeby řemeslných či preparátorských dílen.