Přestavba domu může díky ÚZSVM začít
Obec Míčov-Sušice, jako spoluvlastník pozemku, požádala pardubický ÚZSVM o pomoc při pátrání po dalším spoluvlastníkovi, který byl nedostatečně identifikován. Úřad prohledal archivy a dědice původního spolumajitele vypátral.
Spolumajitel pozemku o velikosti 262 m2 byl v katastru nemovitostí nedostatečně identifikován. Na sousedním pozemku se chystala rekonstrukce rodinného domu. K tomu je však nutný souhlas také osob vlastnících právě sousední parcely. Jednoho spoluvlastníka bylo potřeba dopátrat. Vlastnické právo tohoto muže bylo zapsáno na základě postupní listiny z roku 1932.
Úřad proto zahájil poměrně náročné pátrání. Oslovil několik městských i krajských katastrálních úřadů, Státní oblastní archiv v Praze a centrální evidenci obyvatel Ministerstva vnitra. Po sesbírání a prostudování všech dostupných listin bylo zjištěno, že tento muž se narodil v roce 1912 a v roce 1932 pracoval jako pomocník v řeznictví v Praze. V Praze již zůstal a zemřel zde v roce 1999.
Na základě sesbíraných informací proto mohl být opraven zápis nedostatečně identifikovaného vlastníka, pardubický ÚZSVM také podal u příslušného soudu návrh na projednání dodatečného dědického řízení po tomto muži a nyní jsou již ve vlastnickém listu k nemovitosti zapsáni jeho dědicové. Úřad tak přispěl jednak těmto dědicům k novému majetku a zároveň byl vyřešen problém s administrativními náležitostmi souvisejícími s rekonstrukcí domu na vedlejším pozemku.
Nedostatečně identifikovaného vlastníka má nemovitost buď v případě, že nemá zapsaného žádného vlastníka (tj. není zapsána na žádný list vlastnictví), nebo vlastníka v katastru sice zapsaného má, ale zápis neumožňuje jeho dostatečnou identifikaci. Většina zápisů tohoto druhu v katastru nemovitostí pramení ze situace před rokem 1989, kdy se katastr nemovitostí neudržoval řádně a v určitém období dokonce nebyl veden vůbec. Pokud se nepřihlásí vlastník nemovitosti nejpozději do 31. 12. 2023, uběhne lhůta daná novým občanským zákoníkem
a tento majetek přejde na stát.